Přihlášení

MMI v médiích

 • Analýza velkých dat ve spolupráci s O2, červenec 2017

Pilotní test spolupráce našeho oddělení s mobilním operátorem O2 odhalil, že "Hloupé" telefony mají spíš voliči levice - viz článek v Hospodářských novinách. Naši výzkumníci využili anonymizovaná a agregovaná data o využívání služeb O2 a zkoumali souvislost s veřejně dostupnými údaji o voličských preferencích z voleb do krajských úřadů (2016). Analýza tak odhaluje možnosti zapojení technologie tzv. velkých dat (big data) pro politické průzkumy. Zprávu o výzkumu otisklo také Právo (26. 7. 2017) a vydalo ji také O2 na svém blogu (26. 7. 2017):


 • Eva Žáčková v Magazínu IEEE Women in Engineering, červen 2017

Magazín IEEE Women in Engineering otiskl exkluzivní rozhovor s vedoucí našeho oddělení, Evou Žáčkovou. Text vyšel v červnu 2017 (volume 11, no. 1).


 • Jan Romportl v Právu, květen 2017

25. května 2017 vyšel v Salonu, literární a kulturní příloze Práva, rozhovor s Janem Romportlem. Úvahu nad možnostmi našeho soužití s umělou inteligencí můžete číst i na Novinkách.


 • Virtuální crash testy místo figurín ve Studiu 6, květen 2016

Výzkum našeho týmu se 18. května 2016 představil ve vysílání ČT1! Ředitel NTC Luděk Hynčík ukázal virtuální crashtesty, které místo figurín simulují poranění těla při autonehodě či nehodě na motorce.

Záznam si můžete pustit v iVysílání ČT.


 • Linda Havelková a Ladislav Krofta ve Studiu 6, duben 2016

Ladislav Krofta, zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě, a Linda Havelková byli 15. dubna 2016 hosty Studia 6, ranního infoservisu České televize. Mluvili o modelu pánevního dna, který vyvíjíme na našem oddělení, a jeho schopnostech analyzovat riziko poranění během porodu.

Záznam můžete shlédnout na webu České televize.


 • Virtuální model lidského těla ve zprávách plzeňského Rozhlasu, březen 2016

Krátký rozhovor o výzkumu týmu "Modelování lidského těla" poskytl pro Český rozhlas Plzeň ředitel výzkumného centra Nové technologie a mentor týmu, doc. Luděk Hynčík. Záznam najdete na webu rozhlas.cz.


 • Rozhovor s Luďkem Hynčíkem: Která kost se zlomí? únor 2016

Luděk Hynčík, ředitel výzkumného centra Nové technologie a mentor týmu, který se u nás zabývá modelováním lidského těla, poskytl rozhovor pro iDnes (zveřejněno 27. 2. 2016).

Dočtete se o tom, co jsou vlastně virtuální modely lidského těla a jakým rizikům pomáhají předcházet.


 • Vzpomínka na Sázavské meditace o základech vědy, září 2015

V letech 2001 až 2011 pořádaly Mezioborové aktivity tzv. Sázavské meditace, vlastní matematicko-filosofickou sekci v rámci Letní filosofické školy. Malý exkurz do historie našeho oddělení můžete podniknout nad vzpomínkou Jana Romportla, kterou vydaly online Univerzitní noviny.


 • Radiožurnál, září 2015

Hostem Lucie Výborné v rozhovoru pro Radiožurnál byl 3. žáří 2015 náš kolega, Jan Romportl. Audio záznam rozhovoru o chytrých brýlích a mluvících tabletech si můžete poslechnout na webu rádia nebo zde: 


 • Hospodářské noviny, srpen 2015

V Hospodářských Novinách o nás v srpnu 2015 vyšly dva články:
Český kybernetik pomáhá vracet nemocným řeč. Jeho další výzvou jsou chytré brýle [HN, 5. 8. 2015]
Nebojím se, že nás vyhladí roboti. Umělá inteligence nás spíš bude ignorovat, říká kybernetik Romportl [HN, 23. 8. 2015]

V prvním čtěte o tom, na čem momentálně pracujeme a o čem náš výzkum vlastně je. Druhý text zachycuje rozhovor s vedoucím odboru MOA a střízlivým technooptimistou, Janem Romportlem, o umělé inteligenci a obávaných úskalích techniky.


 • O kognitivní revoluci v Univerzitních novinách, únor 2015

V únorovém čísle Univerzitních novin vychází rozhovor s vedoucím odboru Mezioborové aktivity NTC a hlavním řešitelem projektu HCENAT, Janem Romportlem.

Vypráví nejen o účelu mezioborového výzkumu jako takovém, ale především o konkrétním aktuálně řešeném tématu - jaké jsou meze a možnosti technologického vylepšování lidských schopností myšlení, poznávání a vnímání.

Článek o chytrých brýlích, propojení stroje a člověka a technogenetické spirále, která se stále víc a víc zrychluje, čtěte zde (str. 22-23).